







Pichau Omega S Gaming Chair, Onix
Use your fingers to rotate the 3D model.
Backrest | Seat | Headrest Pillow | Gas Lift and Gas Lift Cover | Star Base | Set of 5 Casters | Assembly Kit | Manual
| Brand: | Pichau |
|---|---|
| Model: | PG-OMGS-ONIX |
| Backrest: | Reclining |
| Wheel Material and Diameter: | PU, 60mm |
| Foam Type: | Backrest: Molded Seat: Molded |
| Foam Density: | Backrest: 45 kg/m³ Seat: 45 kg/m³ |
| Armrests: | 3D |
| Base Material and Diameter: | Metal, 350MM |
| Chair Material: | Fabric + PU |
| Mechanism: | Frog |
| Tilt Angle: | 90-180° |
| Recline Lock: | Yes |
| Frame Material: | Metal |
| Gas Lift Class: | Class 4 |
| Assembly Required?: | Yes |
| Maximum Supported Weight: | 140 kg |
| Maximum Recommended User Height: | 190 cm |
| Adjustable Seat Height: | 6cm |
| Upper Backrest Width: | 62 cm |
| Distance Between Armrests: | 54.5 cm |
| Armrest Height from Floor: | Gas lift at minimum: 69-76 cm Gas lift at maximum: 75-82 cm |
| Lower Backrest Width: | 31.5 cm |
| Seat Width: | 58.5 cm |
| Internal Seat Width: | 40 cm |
| Backrest Height: | 84 cm |
| Seat Depth: | 50 cm |
| Chair Dimensions (H x W): | 132 – 138 x 66 cm |
With the purpose of creating special products and delivering a unique experience, Pichau Design Lab was born.
The Pichau Omega S Onix is a unique product. Its name was inspired by the “Omega Nebula,” a stellar formation known for its intense brightness and incredible colors.
OMEGA S ONIX
The Pichau Omega S is the result of Design Lab expertise, where performance and comfort meet innovation and aesthetics. Every detail and material choice was carefully designed to deliver the best in ergonomics, durability, and style for gamers.
COMFORT
With a reclining backrest from 90° to 180° and a Frog mechanism, the Omega S offers complete freedom to switch between focus and relaxation. Its recline system allows you to find the most comfortable position for your spine during long hours of gaming or work.
FINISHING
In the Onix colorway, the Omega S stands out with personality and elegance. Its dark and sophisticated finish delivers a bold and modern look, ready to dominate both gaming and professional setups. More than just a chair, it is an extension of your style!
MECHANISM
The chair features a Frog mechanism, allowing you to lock it at the ideal tilt angle, providing greater freedom and comfort for the user. Equipped with a Class 4 gas lift, the Omega S supports up to 140kg, delivering the experience of a firm, high-quality chair.