






Pichau Cris Gaming Chair, Pink
Backrest | Seat | Head Support Pillow | Gas Lift and Gas Lift Cover | Star Base | Set of 5 Casters | Assembly Kit | Manual
| Brand: | Pichau |
|---|---|
| Model: | PG-CRS-PK |
| Backrest: | Reclining |
| Wheel material and diameter: | PU, 60 mm |
| Foam type: | Backrest: Laminated Seat: Molded |
| Foam density: | Backrest: 30 kg/m³ Seat: 45 kg/m³ |
| Armrests: | 2D |
| Base material and diameter: | Metal, 350 mm |
| Chair material: | Textile PU |
| Mechanism: | Butterfly |
| Recline lock: | Yes |
| Lift range: | 10 cm |
| Frame material: | Metal |
| Backrest angle (min/max): | 90° – 165° |
| Gas lift type: | Class 4 |
| Assembly required: | Yes |
| Maximum supported weight: | 130 kg |
| Recommended maximum user height: | 190 cm |
| Upper backrest width: | 52 cm |
| Distance between armrests: | 70.5 cm |
| Armrest height from the floor: | Gas lift at minimum: 65–72 cm Gas lift at maximum: 75–82 cm |
| Lower backrest width: | 45 cm |
| Seat dimensions (W×D): | 50 x 55 cm |
| Backrest height: | 83 cm |
| Seat depth: | 50 cm |
| Chair dimensions (H×W): | 128–138 x 70.5 cm |
| Package contents: | 1x Chair (assembly required) 1x Screw and wrench kit 1x Assembly manual |
The Pichau Cris Gaming Chair will transform your setup into a space filled with even more personality, comfort, and style!
A very special project born from a collaboration with Cris Nikolaus: host, streamer, and content creator passionate about the geek universe!
Signed by Cris herself and featuring the same charisma and authenticity that have won over thousands of fans, every detail of this chair carries the identity of someone who truly lives the gaming world!
FINISHING
The charm of this chair is in the details. Upholstered in easy-to-clean and highly durable PU leather, it delivers a premium touch to its cute design.
In addition to being durable, the design features exclusive embroidery and prints, such as the adorable bunny and the functional pocket on the backrest, optimizing space while keeping your items organized with practicality.
Comfort
The Pichau Cris offers smart ergonomics to provide maximum well-being even during long gaming, work, or study sessions. The backrest reclines up to 165°, allowing you to find the ideal position with precision, while the high-density molded foam seat delivers consistent and soft support.
Mechanism
Designed with a lumbar adjustment mechanism, the Cris allows you to find the perfect setting for your comfort.
Adjustment
Equipped with the Butterfly mechanism, the Pichau Cris allows quick and intuitive adjustments to adapt the chair to your preferred style of use.
Armrests
Enjoy greater ergonomics and comfort with the 2 adjustment options of the 2D armrests.
Gas Lift
The Class 4 gas lift supports up to
130kg
ensuring durability and stability, while the metal base with 60mm PU casters provides smooth movement, perfect for different types of flooring.