










Pichau Cycles Assassin’s Creed Shadows Gaming Chair
Use your fingers to rotate the 3D model.
Backrest | Seat | Head Support Pillow | Gas Lift and Gas Lift Cover | Star Base | Set of 5 Casters | Assembly Kit | Manual
| Brand: | Pichau |
|---|---|
| Model: | PG-CCS-SHW |
| Backrest: | Reclining |
| Wheels (Material and Diameter): | PU / 60 mm |
| Foam: | Backrest and seat – Molded |
| Armrest: | 4D |
| Base: | 350 mm black-coated metal base |
| Covering: | PU |
| Mechanism: | Frog |
| Recline Angle: | 90-180 degrees |
| Recline Lock: | Yes |
| Height Adjustment: | 6 cm |
| Frame Material: | Metal |
| Gas Lift Class: | Class 4 |
| Backrest Angle: | 90-180 degrees |
| Assembly Required? | Yes |
| Weight (Gross/Net): | 25 kg / 23 kg |
| Backrest Foam Density: | 45 |
| Seat Foam Density: | 45 |
| Backrest Foam: | Molded |
| Seat Foam: | Molded |
Pichau CYCLES Assassin’s Creed Shadows Gaming Chair
From the lethal silence of an assassin to the clash of the blade,
feudal Japan awaits your
decision.
Will you follow the invisible path of the shadow, with cunning and precision, like the shinobi Naoe?
Or will you raise your blade with honor and strength, dominating the battlefield like the legendary samurai Yasuke?
Choose your path. Face your destiny.
Take control with the new Cycles Assassin’s Creed Gaming Chair.
Sharp ergonomics. Commanding presence. A throne worthy of relentless assassins and fearless warriors.
With the purpose of creating special products and a unique experience, Pichau Design Lab, in an exclusive partnership with Ubisoft, developed the Cycles Assassin’s Creed Gaming Chair, inspired by the newest title from the acclaimed franchise.
Exclusivity
The Cycles Assassin’s Creed delivers a unique experience, filled with details and references that unite everything from Shinobi assassins to Samurai warriors.
These unlikely allies come together in harmony within this exclusive design, crafted with specially selected artwork and materials to bring the Assassin’s Creed universe directly to you.
Finishing
The Cycles stands out with a finish that combines tradition and grandeur.
Its premium design blends the power of red with golden details, featuring symbols and patterns inspired by the journey of warriors from feudal Japan.
Every detail, from the embroidery to the upholstery, reinforces the elegance of the shadows and the strength of a samurai ready for battle.
More than just a chair, it is the fusion of style and durability, ideal for those who seek to dominate every moment with the same intensity as Naoe and Yasuke.
Mechanism
Comfort
Immerse yourself in your journey through the chaos of the Sengoku period and carve the path toward a new era in feudal Japan, always with the unique comfort and customization of the Cycles Assassin’s Creed Gaming Chair.
Comfort
Immerse yourself in your journey through the chaos of the Sengoku period and forge the path toward a new era in feudal Japan, always with the unique comfort and customization of the Cycles Assassin’s Creed Gaming Chair.
Premium Frog
Featuring the Frog mechanism, which allows you to lock the chair at the ideal rocking position while providing complete freedom to switch between focus and relaxation.
Armrests
Enjoy greater ergonomics and comfort with the 4 adjustment options of the 4D armrests.
Gas Lift
Equipped with a Class 4 gas lift, the Pichau Cycles Assassin's Creed Shadows Gaming Chair supports up to
140kg
delivering the experience of a sturdy chair with premium quality.