







Pichau Donek L Gaming Chair, Black
Backrest | Seat | Head Support Pillow | Gas Lift and Gas Lift Cover | Star Base | Set of 5 Casters | Assembly Kit | Manual
| Brand: | Pichau |
|---|---|
| Model: | PCH-DNKL-BL02 |
| Backrest: | Reclining |
| Wheels (Material and Diameter): | PU, 60mm |
| Density: | Backrest: 30 kg/m3 Seat: 40 kg/m3 |
| Foam: | Molded |
| Armrests: | 2D |
| Base: | 350mm metal base |
| Upholstery: | PU |
| Mechanism: | Butterfly |
| Recline Angle: | 90-180 degrees |
| Height Adjustment: | 10cm |
| Frame Material: | Metal |
| Gas Lift Class: | Class 4 |
| Backrest Angle: | 90-180 degrees |
| Assembly Required?: | Yes |
| Maximum Supported Weight: | 120 kg |
| Maximum User Height: | 190 cm |
| Upper Backrest Width: | 55 cm |
| Distance Between Armrests: | 52 cm |
| Lower Backrest Width: | 31 cm |
| Seat Dimensions (Width x Depth): | 53 x 50 cm |
| Backrest Height: | 83 cm |
| Adjustable Seat Height: | 48-58 cm |
| Chair Dimensions (Height-Width): | 127-137 x 66 cm |
| Weight: | Gross: 20 kg Net: 18 Kg |
The Pichau Donek L Gaming Chair is a unique product, its name inspired by the Donek pigeon breed, famous for performing aerial acrobatics and for their exceptional performance in the skies.
Featuring a metal frame, molded foam, and a highly durable gas lift! Fly even farther in your adventures!
FINISHING
Collect treasures, defeat goblins, and raid dungeons with maximum style and elegance!
The Pichau Donek L Gaming Chair features a beautiful PVC leather upholstery, suede cushions, and a molded foam seat, ensuring the comfort and style you need for many hours of gameplay.
MECHANISM COMFORT
Do you feel discomfort after hours and hours of gameplay? Don’t worry about that anymore! The Pichau Donek L Gaming Chair was designed with ergonomics in mind, providing proper back support during long periods of use. With its backrest ensuring lumbar support and its headrest aligning the neck and cervical spine, you no longer have to worry about discomfort and pain!
The Donek L’s recline adjustment allows you to use the chair in the most comfortable position for your spine during long hours of gaming or work.
In addition to easily adjusting your chair’s height, the Donek L also features the Butterfly mechanism, providing greater freedom and comfort for the user.
Enjoy greater ergonomics and comfort with the 2 adjustment options of the 2D armrests.
Equipped with a Class 4 gas lift, the Donek L supports up to 120kg delivering the experience of a sturdy chair with premium quality.