








Pichau Donek Pro Gaming Chair, Molded Foam, 3D Armrests, Black and Red
COLOR
Backrest | Seat | Head Support Pillow | Gas Lift and Gas Lift Cover | Star Base | Set of 5 Casters | Assembly Kit | Manual
| Brand: | Pichau |
|---|---|
| Model: | PCH-DNKP-BKR |
| Backrest: | Reclining |
| Wheels (Material and Diameter): | PU, 60mm |
| Density: | Backrest: 45 kg/m3 Seat: 45 kg/m3 |
| Foam: | Molded |
| Armrests: | 3D |
| Base: | 350mm metal base |
| Upholstery: | PU and suede |
| Mechanism: | Butterfly |
| Recline Angle: | 90-180 degrees |
| Height Adjustment: | 10cm |
| Frame Material: | Metal |
| Gas Lift Class: | Class 4 |
| Backrest Angle: | 90-180 degrees |
| Assembly Required?: | Yes |
| Weight: | Gross: 20 kg Net: 18 Kg |
The Pichau Donek Pro is a unique product, with its name and design inspired by the Donek pigeon breed, famous for performing aerial acrobatics and for their exceptional performance in the skies.
Its seat features molded foam, its structure is entirely made of metal, and it also uses a highly durable gas lift, all designed to keep you comfortable whether you spend hours gaming or working.
No matter how long your journey is or how difficult your path may be, the Donek Pro will be there with you.
To spend many hours enjoying your games in this chair, nothing beats having a molded foam seat with 45kg/m³ density, ensuring the comfort you need for long hours of use.
In addition, it also features PVC leather and suede upholstery with impeccable finishing, delivering an incredible look.
Nothing compares to having a molded foam seat with 45kg/m³ density, ensuring the comfort you need for many hours of use. In addition, it also features PVC leather and suede upholstery with impeccable finishing, delivering an incredible look.
The Donek Pro’s recline adjustment allows you to use the chair in the most comfortable position for your spine during long hours of gaming or work.
In addition to easily adjusting your chair’s height, the Donek Pro also features the Butterfly mechanism, providing greater freedom and comfort for the user.
Enjoy greater ergonomics and comfort with the 3 adjustment options of the 3D armrests.
Equipped with a Class 4 gas lift, the Donek Pro supports up to 120kg delivering the experience of a sturdy chair with premium quality.