






Pichau Donek RGB Gaming Chair, Black
Backrest | Seat | Head Support Pillow | Gas Lift and Gas Lift Cover | Star Base | Set of 5 Casters | Assembly Kit | Manual
| Brand: | Pichau |
|---|---|
| Model: | PG-DNK-RGB01 |
| Backrest: | Reclining |
| Wheels (Material and Diameter): | PU / 60 mm |
| Foam: | Standard backrest foam, injected seat foam |
| Armrests: | 2D |
| Base: | 350 mm black metal base |
| Upholstery: | PVC synthetic leather |
| Mechanism: | Butterfly |
| Recline Angle: | 90–180 degrees |
| Height Adjustment: | 10 cm |
| Frame Material: | Metal |
| Gas Lift Class: | Class 4 |
| Backrest Angle: | 90–180 degrees |
| Assembly Required? | Yes |
| Gross / Net Weight: | 21 kg / 19 kg |
| Supported Weight: | 120kg |
| Backrest Foam Density: | 24 |
| Seat Foam Density: | 40 |
| Backrest Foam: | Laminated |
| Seat Foam: | Injected |
The Pichau Donek RGB is a unique product, with its name and design inspired by the Donek pigeon breed, famous for performing aerial acrobatics and for their exceptional performance in the skies.
Its mechanism is Butterfly, its structure is entirely made of metal, and in addition, it uses highly durable protection, all designed to keep you comfortable whether you spend hours gaming or working!
To spend many hours enjoying your games in this chair, ensuring the comfort you need.
In addition, it also features PU leather upholstery with impeccable finishing, delivering that incredible look!
You know when the gameplay is so good that you completely lose track of time? It was supposed to be just one match, or just a daily grind to secure your rewards, but you get so immersed that it turns into hours and hours of fun? With that in mind, we created the Donek Chair, designed to provide comfort for those moments when time flies (just like the pigeon!).
The Donek RGB’s 90–180 degree recline allows you to use the chair in the most comfortable position for your spine during long hours of gaming or work.
In addition to easily adjusting your chair’s height, the Donek also features the Butterfly mechanism, providing greater freedom and comfort for the user.
The armrests can also be adjusted to provide greater comfort, as they feature a 2D adjustment system.
Equipped with a Class 4 gas lift, the Donek RGB supports up to 120kg delivering the experience of a sturdy chair with premium quality.