






Pichau Donek S Assassin’s Creed Shadows Gaming Chair
Use your fingers to rotate the 3D model.
Backrest | Seat | Head Support Pillow | Gas Lift and Gas Lift Cover | Star Base | Set of 5 Casters | Assembly Kit | Manual
| Brand: | Pichau |
|---|---|
| Model: | PG-DNKS-SHW |
| Backrest: | Reclining |
| Wheel Material and Diameter: | PU, 60 mm |
| Foam Type: | Backrest: Laminated / Seat: Molded |
| Foam Density: | Backrest: 30 kg/m³ / Seat: 45 kg/m³ |
| Armrests: | 2D |
| Base Material and Diameter: | Metal, 350 mm |
| Chair Material: | PU + Suede |
| Mechanism: | Butterfly |
| Recline Lock: | Yes |
| Lift Range: | 10 cm |
| Frame Material: | Metal |
| Backrest Angle (Min/Max): | 90° – 165° |
| Gas Lift Type: | Class 4 |
| Assembly Required: | Yes |
| Maximum Supported Weight: | 130 kg |
| Recommended Maximum User Height: | 190 cm |
| Upper Backrest Width: | 52.5 cm |
| Distance Between Armrests: | 70 cm |
| Armrest Height from Floor: | Gas lift at minimum: 64-71 cm / Gas lift at maximum: 74-81 cm |
| Lower Backrest Width: | 41 cm |
| Seat Dimensions (W x D): | 51 x 54 cm |
| Backrest Height: | 84 cm |
Pichau Donek S Assassin’s Creed Shadows Gaming Chair
From the lethal silence of an assassin to the clash of the blade,
feudal Japan awaits your
decision.
Will you follow the invisible path of the shadow, with cunning and precision, like the shinobi Naoe?
Or will you raise your blade with honor and strength, dominating the battlefield like the legendary samurai Yasuke?
Choose your path. Face your destiny.
Take control with the new Pichau Donek S Assassin’s Creed Shadows.
Sharp ergonomics. Commanding presence. A throne worthy of relentless assassins and fearless warriors.
With the purpose of creating special products and a unique experience, Pichau Design Lab, in an exclusive partnership with Ubisoft, developed the Pichau Donek S Assassin’s Creed Shadows Gaming Chair, inspired by the newest title from the acclaimed franchise.
Exclusivity
The Pichau Donek S Assassin’s Creed Shadows Gaming Chair delivers a unique experience, filled with details and references that unite everything from Shinobi assassins to Samurai warriors.
These unlikely allies come together in harmony within this exclusive design, crafted with specially selected artwork and materials to bring the Assassin’s Creed universe directly to you.
Finishing
The Donek S Assassin’s Creed Shadows stands out with a striking look and style, featuring a premium finish that carries the elegance of the shadows and the strength of a warrior forged in battle.
A design that combines dark tones with vibrant red, delivering unmatched comfort.
More than just a chair, it is your command post, whether you strike from the shadows like Naoe or face the battlefield head-on like Yasuke.
Mechanism
Comfort
Fight against the chaos of the Sengoku period and usher in a new era in feudal Japan with the unique comfort and customization of the Pichau Donek S Assassin’s Creed Shadows Gaming Chair.
Recline
The chair features a reclining backrest from 90° to 165°.
Butterfly
Equipped with the Butterfly mechanism, known for its practicality and smooth adjustment. It allows you to lock the chair at the ideal rocking position quickly and efficiently, providing the freedom needed to switch between focus and relaxation.
Armrests
Enjoy greater ergonomics and comfort with the 2 adjustment options of the 2D armrests.
Gas Lift
Equipped with a Class 4 gas lift, the Pichau Donek S Assassin’s Creed Shadows Gaming Chair
130kg
delivering the experience of a sturdy chair with premium quality.