






Pichau Donek S Gaming Chair, Molded Foam, Black
Backrest | Seat | Head Support Pillow | Gas Lift and Gas Lift Cover | Star Base | Set of 5 Casters | Assembly Kit | Manual
| Brand: | Pichau |
|---|---|
| Model: | PG-DNKS-BK01 |
| Backrest: | Reclining |
| Wheel Material and Diameter: | PU, 60mm |
| Foam Type: | Backrest: Laminated Seat: Molded |
| Foam Density: | Backrest: 30 kg/m³ Seat: 45 kg/m³ |
| Armrests: | 2D |
| Base Material and Diameter: | Metal, 350 mm |
| Chair Material: | PU Leather |
| Mechanism: | Butterfly |
| Recline Lock: | Yes |
| Lift Range: | 10 cm |
| Frame Material: | Metal |
| Backrest Angle (Min/Max): | 90° – 165° |
| Gas Lift Type: | Class 4 |
| Assembly Required: | Yes |
| Maximum Supported Weight: | 130 kg |
| Recommended Maximum User Height: | 190 cm |
| Upper Backrest Width: | 52 cm |
| Distance Between Armrests: | 70.5 cm |
| Armrest Height from Floor: | Gas lift at minimum: 65-72 cm Gas lift at maximum: 75-82 cm |
| Lower Backrest Width: | 45 cm |
| Seat Dimensions (LxW): | 50 x 55 cm |
| Backrest Height: | 83 cm |
| Seat Depth: | 50 cm |
| Chair Dimensions (HxW): | 128 – 138 x 70.5 cm |
| Package Contents: | 1 x Chair (Assembly Required) 1 x Screw and Wrench Kit 1 x Assembly Manual |
The Pichau Donek S is a unique product, with its name and design inspired by the Donek pigeon breed, famous for performing aerial acrobatics and for their exceptional performance in the skies.
Its seat features molded foam, its structure is entirely made of metal, and it also uses a highly durable gas lift, all designed to keep you comfortable whether you spend hours gaming or working.
No matter how long your journey is or how difficult your path may be, the Donek S will be there with you.
FINISHING
To spend many hours enjoying your games in this chair, nothing beats having a molded foam seat with 45kg/m³ density, ensuring the comfort you need for long hours of use.
In addition, it also features PU leather upholstery and impeccable finishing, delivering an incredible look.
MECHANISM
COMFORT
You know when the gameplay is so good that you completely lose track of time? It was supposed to be just one match, or just a daily quest to secure your rewards, but you get so immersed that it turns into hours and hours of fun? With that in mind, we created the Donek S Chair, designed to provide comfort for those moments when time flies.
The Donek Pro’s recline adjustment allows you to use the chair in the most comfortable position for your spine during long hours of gaming or work.
In addition to easily adjusting your chair’s height, the Donek Pro also features the Butterfly mechanism, providing greater freedom and comfort for the user.
Enjoy greater ergonomics and comfort with the 2 adjustment options of the 2D armrests.
Equipped with a Class 4 gas lift, the Donek S supports up to 130kg delivering the experience of a sturdy chair with premium quality.