







Pichau Donek Signature Gaming Chair, Fabric, Vermillion
COLOR
Backrest | Seat | Head Support Pillow | Gas Lift and Gas Lift Cover | Star Base | Set of 5 Casters | Assembly Kit | Manual
| Brand: | Pichau |
|---|---|
| Model: | PCH-DKSE-VMN |
| Backrest: | Reclining |
| Wheels (Material and Diameter): | PU, 60mm |
| Density: | Backrest: 45 kg/m3 Seat: 45 kg/m3 |
| Foam: | Molded |
| Armrests: | 3D |
| Base: | 350mm chrome-plated metal base |
| Upholstery: | Fabric |
| Mechanism: | Butterfly |
| Recline Angle: | 90-180 degrees |
| Height Adjustment: | 10cm |
| Frame Material: | Metal |
| Gas Lift Class: | Class 4 |
| Backrest Angle: | 90-180 degrees |
| Assembly Required?: | Yes |
| Weight: | Gross: 20 kg Net: 18 Kg |
The Pichau Donek Signature gaming chair combines the gaming universe with the comfort of a premium-quality fabric. Designed for users seeking maximum comfort with an elegant and breathtaking finish, the Pichau Donek Signature is the perfect chair for you!
FINISHING
To spend many hours seated enjoying your games, you can count on a backrest and seat made with 45kg/m³ molded foam, ensuring the comfort needed for long gameplay sessions.
In addition, it also features fabric upholstery with a beautiful color and impeccable finishing, delivering a sensational look.
MECHANISM
COMFORT
With a reclining backrest, 3D armrests, and molded foam on both the backrest and seat, get ready to spend hours collecting artifacts, exploring worlds, and battling through your favorite games without worrying about fatigue or discomfort!
The Donek Signature’s recline adjustment allows you to use the chair in the most comfortable position for your spine during long hours of gaming or work.
In addition to easily adjusting your chair’s height, the Donek Signature also features the Butterfly mechanism, providing greater freedom and comfort for the user.
Enjoy greater ergonomics and comfort with the 3 adjustment options of the 3D armrests.
Equipped with a Class 4 gas lift, the Donek Signature supports up to 120kg delivering the experience of a sturdy chair with premium quality.