






Pichau Donek V2 Gaming Chair, Black and Red
Backrest | Seat | Head Support Pillow | Gas Lift and Gas Lift Cover | Star Base | Set of 5 Casters | Assembly Kit | Manual
| Brand: | Pichau |
|---|---|
| Model: | PG-DNKV2-BKR01 |
| Backrest: | Reclining |
| Wheels: | PU / 60 mm |
| Foam: | Molded |
| Armrests: | 2D |
| Base: | 350 mm metal base |
| Upholstery: | Fabric and PU |
| Mechanism: | Butterfly |
| Recline Angle: | 90–180 degrees |
| Height Adjustment: | 10 cm |
| Frame Material: | Metal |
| Gas Lift Class: | Class 4 |
| Backrest Angle: | 90–180 degrees |
| Assembly Required: | Yes |
| Gross / Net Weight: | 20 kg / 18 kg |
| Backrest Foam Density: | 45 |
| Seat Foam Density: | 45 |
| Backrest Foam: | Molded |
| Seat Foam: | Molded |
The Pichau Donek V2 is a unique product, with its name and design inspired by the Donek pigeon breed, famous for their aerial acrobatics and exceptional performance in the skies.
The same level of performance has been applied to this chair so you can stay comfortable, even during long hours of gaming or work.
No matter how long your journey may be or how difficult your path is: the Donek V2 will be there with you!
The Donek V2 features a black suede front upholstery with red PU sides and back, delivering the perfect combination of style and attitude while creating a bold look that stands out in any environment.
It’s the touch of personality your gaming setup was missing!
You know when the gameplay is so good that you completely lose track of time? It was supposed to be just one match, or just a daily quest to secure your rewards, but you get so immersed that it turns into hours of fun? With that in mind, we developed the Donek V2, featuring molded foam in both the backrest and seat, designed to provide comfort during long gaming sessions!
The Donek V2 features a rocking recline mechanism, providing greater freedom and comfort for the user.
The Donek V2 features the Butterfly mechanism, ensuring easy height adjustments.
The armrests can also be adjusted to provide greater comfort, as they feature a 2D adjustment system.
Equipped with a Class 4 gas lift, the Donek V2 supports up to 120kg delivering the experience of a sturdy chair with premium quality.