







Pichau Free Fire World Series Gaming Chair, Molded Foam, 4D Armrests, Black and Yellow
Use your fingers to rotate the 3D model.
Backrest | Seat | Magnetic Head Support Pillow | Gas Lift and Gas Lift Cover | Star Base | Set of 5 Casters | Assembly Kit | Manual
| Brand: | Pichau |
|---|---|
| Model: | PG-FFWWS-BY |
| Backrest: | Reclining |
| Wheels (Material and Diameter): | PU, 60mm |
| Foam: | Molded |
| Density: | Backrest Foam: 45kg/m³ |
| Armrests: | 4D |
| Base: | 350mm black-coated metal base |
| Upholstery: | Linen |
| Mechanism: | Frog |
| Recline Angle: | 90-180 degrees |
| Height Adjustment: | 6 cm |
| Frame Material: | Metal |
| Pillow: | Magnetic |
| Gas Lift Class: | Class 4 |
| Assembly Required?: | Yes |
| Weight: | Net: 23KG Gross: 25KG |
| Package Contents: | – Backrest – Seat – Magnetic head support pillow – Gas lift and gas lift cover – Star base – Set of 5 casters – Assembly kit – Manual |
Get ready for an airdrop arrival in your setup: the Pichau Free Fire World Series! Created for passionate Battle Royale fans, its exclusive design is a tribute to the Free Fire universe. Become part of the action with ergonomics designed for long and intense gaming sessions. The Pichau Free Fire World Series is the legendary loot your setup was missing to secure your Booyah with style and comfort!
With the purpose of creating special products and a unique experience, Pichau Design Lab, in partnership with Free Fire, developed the Pichau Free Fire World Series, inspired by the most famous Battle Royale championship.
ELEMENTS
Seeking to bring elements from the game into reality, the Pichau Free Fire World Series carries the unmistakable aesthetic of the game, featuring its iconic color combination, the World Series logo printed on both the chair and the head pillow, dagger patterns, and the logo on the back.
COLORS
The chair’s colors are inspired by the game and championship aesthetics, featuring a predominantly black finish with striking yellow details, creating contrast and a vibrant look.
To provide comfort during long hours of gameplay, the chair features molded foam, a padding material that goes through a special molding process, delivering a denser and more ergonomic shape. It also offers greater durability, maintaining its original form even after prolonged use.
The Pichau Free Fire World Series Gaming Chair features recline adjustments, ensuring ergonomics and comfort for your spine during long hours of use.
The chair features the Frog mechanism, which, in addition to gas lift height adjustment, also allows you to lock it at the ideal rocking position, giving you the freedom to find the perfect setup for use.
Featuring 4D armrests, you will enjoy enhanced ergonomics and comfort with adjustable height, depth, angle, and lateral positioning.
Equipped with a Class 4 gas lift, the Pichau Free Fire World Series Gaming Chair supports up to 140kg delivering the experience of a sturdy chair with premium quality.
Recline
90-180 degrees
FOAM DENSITY
Backrest: 45kg/m³
Seat: 45kg/m³
WHEEL MATERIAL AND DIAMETER
PU, 60mm
FRAME MATERIAL
Metal