









Pichau Nova Assassin’s Creed Mirage Gaming Chair, Silk Blue
Backrest | Seat | Headrest Pillow | Gas Lift and Gas Lift Cover | Star Base | Set of 5 Casters | Assembly Kit | Manual
| Brand: | Pichau |
|---|---|
| Model: | PG-NOV-ASC |
| Backrest: | Reclining |
| Wheel Material and Diameter: | PU, 60mm |
| Foam Type: | Backrest: Cold Molded Seat: Cold Molded |
| Foam Density: | Backrest: 50 kg/mÂł Seat: 50 kg/mÂł |
| Armrests: | 4D |
| Base Material and Diameter: | Metal, 350mm |
| Upholstery: | Fabric |
| Mechanism: | Frog |
| Tilt Angle: | 3-30° |
| Recline Lock: | Yes |
| Height Adjustment: | 8 cm |
| Chassis Material: | 1.2mm Metal Frame |
| Gas Lift Class: | 100mm, Class 4 |
| Backrest Angle: | 90°-155° |
| Assembly Required?: | Yes |
| Maximum Supported Weight: | 180 kg |
| Maximum User Height: | 195 cm |
| Upper Backrest Width: | 54 cm |
| Distance Between Armrests: | 74 cm |
| Lower Backrest Width: | 57 cm |
| Seat Dimensions (Width x Depth): | 55.5 x 48 cm |
| Backrest Height: | 85 cm |
| Adjustable Seat Height: | 48-56 cm |
| Seat Height from Floor: | 48-56 cm |
| Chair Dimensions (Height x Width x Depth): | 128-136 x 74 x 76 cm |
“You will have to find your way when nothing is what it seems.”
Are you ready to give up what you once believed in? Ready to sacrifice everything you once held close? Are you prepared to leave your life behind and follow the path of the shadows?
Then, you shall emerge from darkness into the light. And from the light, you shall return to darkness. Never forget the principles you swore to uphold. Keep your blade away from the flesh of the innocent. Hide in plain sight.
Never compromise the Brotherhood. From this day forward, you are one of the “Hidden Ones.”
With the purpose of creating special products and delivering a unique experience, Pichau Design Lab, in an exclusive partnership with Ubisoft, developed the Pichau Nova Assassin’s Creed Mirage Gaming Chair, inspired by the newest game in the acclaimed franchise.
Elements
Designed to bring elements of the game into reality, the Nova Assassin’s Creed Mirage features the fabric pattern seen throughout various moments in the city of Baghdad.
The eagle references Basim’s ability, “Eagle Vision,” which can be used from the very first moments of the game.
And finally, the dagger, a constant companion of the Brotherhood’s members.
Elements
Designed to bring elements of the game into reality, the Nova Assassin’s Creed Mirage features the fabric pattern seen throughout various moments in the city of Baghdad.
The eagle references Basim’s ability, “Eagle Vision,” which can be used from the very first moments of the game.
And finally, the dagger, a constant companion of the Brotherhood’s members.
Colors
The Persian Blue represents Assassin’s Creed Mirage protagonist, Basim, while the Manuscript details reference the sands and architecture of Baghdad.
Exclusives
The Pichau Nova Assassin’s Creed Mirage Gaming Chair delivers a unique experience with exclusive items crafted using specially selected artwork and materials to bring the very best of the Assassin’s Creed universe to you.
The Assassin’s Creed Mirage headrest pillow is made with memory foam, which quickly adapts to the body for maximum comfort.
Exclusive keychain symbolizing the partnership between Pichau Design Lab and Ubisoft, designed to stay with you wherever you go.
Medallion featuring the iconic Assassin’s Creed symbol on the back of the headrest pillow.
Decorative poster featuring exclusive Assassin’s Creed Mirage artwork.
Exclusive magnetic armrest covers with custom artwork, delivering even greater immersion into the Assassin’s Creed universe.
Mechanism
Comfort
Long gaming sessions are guaranteed by the comfort of cold molded foam, produced without the use of heat. This process reduces the amount of air escaping from the foam, making it incredibly durable and 50% denser than conventional foams.
Comfort
Long gaming sessions are guaranteed by the comfort of cold molded foam, produced without the use of heat. This process reduces the amount of air escaping from the foam, making it incredibly durable and 50% denser than conventional foams.
Recline
The recline system of the Pichau Nova Assassin’s Creed Mirage Gaming Chair allows you to use the chair in the most comfortable position for your spine during long hours of gaming or work.
Premium Frog
The Pichau Nova Assassin’s Creed Mirage Gaming Chair features a premium Frog mechanism, allowing you to lock the chair at the ideal tilt angle in addition to the standard height adjustment, providing greater freedom and comfort during use.
Recline
The recline system of the Pichau Nova Assassin’s Creed Mirage Gaming Chair allows you to use the chair in the most comfortable position for your spine during long hours of gaming or work.
Premium Frog
The Pichau Nova Assassin’s Creed Mirage Gaming Chair features a premium Frog mechanism, allowing you to lock the chair at the ideal tilt angle in addition to the standard height adjustment, providing greater freedom and comfort during use.
Armrests
Enjoy enhanced ergonomics and comfort with the 4-way adjustment options of the 4D armrests.
Gas Lift
Equipped with a Class 4 gas lift, the Pichau Nova Assassin’s Creed Mirage Gaming Chair supports up to
delivering the experience of a firm, high-quality chair.
Armrests
Enjoy enhanced ergonomics and comfort with the 4-way adjustment options of the 4D armrests.
Gas Lift
Equipped with a Class 4 gas lift, the Pichau Nova Assassin’s Creed Mirage Gaming Chair supports up to
delivering the experience of a firm, high-quality chair.