






Pichau Omega L Black Edition Gaming Chair, Molded Foam
Backrest | Seat | Headrest Pillow | Gas Lift and Gas Lift Cover | Star Base | Set of 5 Casters | Assembly Kit | Manual
| Brand: | Pichau |
|---|---|
| Model: | PG-OMGL-BLE01 |
| Backrest: | Reclinable |
| Wheel material and diameter: | PU, 60 mm |
| Foam type: | Backrest: Laminated Seat: Molded |
| Foam density: | Backrest: 30 kg/m³ Seat: 40 kg/m³ |
| Armrests: | 2D |
| Base material and diameter: | Black metal, 350 mm |
| Chair material: | PU |
| Mechanism: | Butterfly |
| Tilt angle: | 90-180° |
| Frame material: | Metal |
| Gas lift class: | Class 4 |
| Assembly required?: | Yes |
| Maximum supported weight: | 130 kg |
| Recommended maximum user height: | 190 cm |
| Adjustable seat height: | 6 cm |
| Upper backrest width: | 61 cm |
| Distance between armrests: | 54.5 cm |
| Armrest height from the floor: | Lowest gas lift position: 61-69 cm Highest gas lift position: 71-81 cm |
| Lower backrest width: | 31.5 cm |
| Seat width: | 58.5 cm |
| Inner seat width: | 40 cm |
| Backrest height: | 84 cm |
| Seat depth: | 50 cm |
| Chair dimensions (HxW): | 132 – 138 x 66 cm |
| Package contents: | 1 x Seat 1 x Backrest 1 x Armrest kit 1 x Lumbar and head pillow 1 x Adjustment mechanism 1 x Class 4 gas lift 1 x Star base 1 x Caster wheel kit 1 x Screw kit with tool 1 x Manual |
The Pichau Omega L Black Edition is a unique product, its name inspired by the “Omega Nebula,” a stellar formation known for its intense brightness and incredible colors.
The Pichau Omega L Black Edition is a unique product, its name inspired by the “Omega Nebula,” a stellar formation known for its intense brightness and incredible colors.
With the purpose of creating special products and delivering a unique experience, Pichau Design Lab was born.
The Pichau Omega L Black Edition Gaming Chair features a 40kg/m³ molded foam seat, a full metal frame, and also uses a highly durable gas lift along with an excellent adjustment mechanism.
Everything is designed to keep you comfortable whether you spend hours gaming or working. No matter how long your journey is or how difficult your path may be, the Omega L will be there with you.
Long gaming sessions are guaranteed by the comfort of the cold molded foam seat and laminated foam backrest.
The recline system of the Omega L Black Edition allows you to use the chair in the most comfortable position for your spine during long hours of gaming or work.
The Omega L Black Edition features a Butterfly mechanism, allowing you to lock the chair at the ideal tilt angle in addition to the standard height adjustment, providing greater freedom and comfort during use.
Enjoy enhanced ergonomics and comfort with the 2-way adjustment options of the 2D armrests.
Equipped with a Class 4 gas lift, the Omega L Black Edition supports up to 130kg delivering the experience of a firm, high-quality chair.
WARRANTY
1 Year
FOAM DENSITY
Backrest: 30kg/m³
Seat: 40kg/m³
WHEEL MATERIAL AND DIAMETER
PU, 60mm
FRAME MATERIAL
Metal