









Pichau Omega S Assassin’s Creed Legacy Gaming Chair, 4D Armrests, Black and Red
Use your fingers to rotate the 3D model.
Backrest | Seat | Headrest Pillow | Gas Lift and Gas Lift Cover | Star Base | Set of 5 Casters | Assembly Kit | Manual
| Brand: | Pichau |
|---|---|
| Model: | PG-OMGS-ASC |
| Backrest: | Reclining |
| Wheel Material and Diameter: | PU, 60mm |
| Foam Type: | Backrest: Molded Seat: Molded |
| Foam Density: | Backrest: 45 kg/m³ Seat: 45 kg/m³ |
| Armrests: | 4D |
| Base Material and Diameter: | Metal, 350MM |
| Chair Material: | Fabric + PU |
| Mechanism: | Frog |
| Tilt Angle: | 90-180° |
| Recline Lock: | Yes |
| Frame Material: | Metal |
| Gas Lift Class: | Class 4 |
| Assembly Required?: | Yes |
| Maximum Supported Weight: | 160 kg |
| Maximum Recommended User Height: | 190 cm |
| Adjustable Seat Height: | 6cm |
| Upper Backrest Width: | 62 cm |
| Distance from Floor to Seat: | 47 – 54 cm |
| Distance Between Armrests: | 54.5 cm |
| Lower Backrest Width: | 31.5 cm |
| Seat Width: | 58.5 cm |
| Internal Seat Width: | 40 cm |
| Backrest Height: | 84 cm |
| Seat Depth: | 50 cm |
| Chair Dimensions (H x W): | 132 – 138 x 66 cm |
With the purpose of creating special products and delivering a unique experience, Pichau Design Lab, in an exclusive partnership with Ubisoft, developed the Pichau Omega S Assassin’s Creed Legacy Gaming Chair, inspired by the games of the acclaimed franchise.
EXCLUSIVITY
The Pichau Omega S Assassin’s Creed Legacy Gaming Chair delivers a unique experience with exclusive items crafted using specially selected artwork and materials to bring the very best of the Assassin’s Creed universe to you.
Decorative poster featuring exclusive artwork from the Assassin’s Creed franchise.
FINISHING
Designed to bring elements of the game into reality, the Omega S Assassin’s Creed Legacy features patterns that represent DNA, an essential element for accessing memories. The iconic Brotherhood symbol is fully stylized and overlaid by the eagle. The eagle references the “Eagle Vision” ability and the synchronization points used by the Assassins. And finally, the dagger — a constant companion of the Brotherhood’s members.
The combination of black, white, and red details references the first Assassin uniforms from the Assassin’s Creed franchise, while also alluding to the phrase “We work in the dark to serve the light.”
MECANISMO
The recline system of the Pichau Omega S Assassin’s Creed Legacy Gaming Chair allows you to use the chair in the most comfortable position for your spine during long hours of gaming or work.
The Pichau Omega S Assassin’s Creed Legacy Gaming Chair features a premium Frog mechanism, allowing you to lock the chair at the ideal tilt angle in addition to the standard height adjustment, providing greater freedom and comfort during use.
Equipped with a Class 4 gas lift, the Pichau Omega S Assassin’s Creed Legacy Gaming Chair supports up to 160kg, delivering the experience of a firm, high-quality chair.