






Pichau Omega S Free Fire Kelly Gaming Chair, Molded Foam, 3D Armrests, Black and White
Use your fingers to rotate the 3D model.
Backrest | Seat | Head Support Pillow | Gas Lift and Gas Lift Cover | Star Base | Set of 5 Casters | Assembly Kit | Manual
| Brand: | Pichau |
|---|---|
| Model: | PG-FF-KELLY |
| Backrest: | Reclining |
| Wheel material and diameter: | PU, 60mm |
| Foam: | Molded |
| Foam density: | Backrest: 45 kg/m³ Seat: 45 kg/m³ |
| Armrests: | 3D |
| Base material and diameter: | Metal, 350MM |
| Chair material: | Fabric + PU |
| Mechanism: | Frog |
| Tilt angle: | 90-180° |
| Tilt lock: | Yes |
| Frame material: | Metal |
| Gas lift class: | Class 4 |
| Assembly required?: | Yes |
| Maximum supported weight: | 160 kg |
| Recommended maximum user height: | 190 cm |
| Adjustable seat height: | 6 cm |
| Upper backrest width: | 62 cm |
| Distance between armrests: | 54.5 cm |
| Lower backrest width: | 31.5 cm |
| Seat width: | 58.5 cm |
| Internal seat width: | 40 cm |
| Backrest height: | 84 cm |
| Seat depth: | 50 cm |
| Chair dimensions (HxW): | 132 – 138 x 66 cm |
| Weight: | Gross: 25 KG Net: 22 KG |
Unleash your speed and energy with the Pichau Omega S Free Fire Kelly Gaming Chair, inspired by the iconic Battle Royale character! Designed to provide maximum comfort and performance during long gaming sessions, this chair uniquely combines style, quality, and functionality.
With the purpose of creating special products and a unique experience, Pichau Design Lab partnered with Free Fire to develop the Pichau Omega S Free Fire Kelly, inspired by the game’s iconic character.
ELEMENTS
Designed to bring elements from the game into reality, the Omega S Free Fire Kelly features incredible details celebrating the World Series championship while also honoring the iconic Kelly character.
On the front, the Free Fire logo stands out on the headrest, accompanied by the phrase “Your Battle, Your Style”.
The seat features the character’s name printed on it, along with her symbol on the side, as well as the iconic yellow dagger and the World Series logo on the back.
COLORS
Its design features black and silver colors with yellow details, inspired by Kelly, known for her speed and running abilities.
To provide comfort during long gaming sessions, the chair features molded foam, a padding material that undergoes a special molding process, creating a more ergonomic and denser shape. It offers greater durability, maintaining its original form even after prolonged use.
The Pichau Free Fire Kelly Gaming Chair features reclining adjustments, ensuring ergonomic support and comfort for your spine during extended hours of use.
The chair features the Frog mechanism, allowing you to lock it at the ideal rocking position, giving you the freedom to find the perfect setup for use.
Featuring 3D armrests, you will enjoy ergonomic support and comfort with adjustable height, width, and depth settings.
Equipped with a Class 4 gas lift, the Pichau Omega S Free Fire Kelly Gaming Chair supports up to160kg ensuring durability and high resistance.
EXCLUSIVE FEATURES
The Pichau Omega S Free Fire Kelly Gaming Chair delivers a unique experience, bringing the very best of the Free Fire universe to you.
In addition to the character’s signature colors, the chair also features suede and PU upholstery, offering a unique combination of comfort and durability. The suede provides a soft and cozy texture, along with a sophisticated look.
The PU coating ensures resistance against wear and tear while making cleaning easier.
The premium suede touch, combined with the practicality and durability of PU, provides a comfortable and long-lasting experience.
RECLINE
90-180 degrees
FOAM DENSITY
Backrest: 45kg/m³
Seat: 45kg/m³
WHEEL MATERIAL AND DIAMETER
PU, 60mm
FRAME MATERIAL
Metal