Pichau Athen V3 Ultra Gaming Monitor, 27 Inch, VA, QHD, 1ms, 165Hz, FreeSync, HDMI/DP
Monitor | Monitor Stand | Power Supply | DP 1.4 Cable | Manual
| Brand: | Pichau |
|---|---|
| Model: | PG-ATH27V3U-BL02 |
| Size: | 27″ |
| Panel Type: | VA |
| Response Time: | 1ms |
| Refresh Rate: |
165Hz *The maximum refresh rate (Hz) may vary depending on the connection type used. |
| Resolution: | QHD – 2560×1440 |
| Viewing Angle: | 178°/178° |
| Brightness: | 250cd/m² |
| Contrast: | 1000:1 |
| External Adapter: | 12V / 4A |
| Power Consumption: | 40W |
| Standby: | 0.5W |
| Speakers: | 8Ω 2W |
| Stand: | Tilt-adjustable stand |
| Tilt: | -5∘ ~ 15∘ |
| Color Gamut: |
NTSC: 90% sRGB: 100% Adobe RGB: 87% DCI-P3: 93% Colors: 1.07B |
| Inputs: |
2 x DP 1.4 2 x HDMI 2.0 1 x DC 1 x Headphone Jack |
| VESA Mount: | 100x100mm |
| Features: |
G-Sync FreeSync Crosshair Mode Flicker-Free Low Blue Light OD Compatible with PlayStation, Xbox, and Nintendo consoles. |
| Voltage: | Dual Voltage |
| Package Contents: |
Monitor Monitor Stand Power Supply DP 1.4 Cable Manual |
| Dimensions: |
Without stand: 613.6 x 40.62 x 362.5 mm With stand: 613.6 x 161.2 x 441.1 mm |
AN IMMERSIVE EXPERIENCE FOR YOUR GAMEPLAY
With ultra-fast performance and impressive visual quality, the Pichau Athen V3 Ultra transforms every match into a fully immersive experience. Feel the difference in motion smoothness, detail sharpness, and response time, and stay one step ahead in your favorite games!
Its 1ms response time delivers high-level performance and ultra-fast motion during your gameplay.
It features a 165Hz refresh rate, making your gameplay smoother and more fluid.
With its modern design, the Athen V3 Ultra features a 27" display with QHD resolution - 2560x1440.
The Athen V3 Ultra monitor delivers high image quality. Featuring a color gamut of 1.07 billion colors and 100% sRGB coverage, this monitor provides a beautiful and immersive gaming experience.
It features a 165Hz refresh rate, making your gameplay smoother and more fluid.
Its VA panel delivers deeper blacks and excellent contrast, providing more realistic and immersive visuals, ideal for gaming as well as watching videos and movies.
Connections
2 x DP 1.4
2 x HDMI 2.0
1 x DC
1 x Headphone Jack
Viewing Angle
Features a 178/178 viewing angle
Tilt: -5° ~ 15°
Support
VESA mount size (W x H) 100 x 100 mm.




