







Pichau Nova Signature Marble Gaming Chair, Molded Foam, 4D Armrests, Gray
COLOR
Backrest | Seat | Headrest Pillow | Gas Lift and Gas Lift Cover | Star Base | Set of 5 Casters | Assembly Kit | Manual
| Brand: | Pichau |
|---|---|
| Model: | PG-NVS-MR01 |
| Backrest: | Reclining |
| Wheels (Material & Diameter): | PU, 60 mm |
| Foam: | Cold Molded |
| Foam Density: | Seat: 50KG/M3 Backrest: 50KG/M3 |
| Armrests: | 4D |
| Base: | Metal, 350 mm |
| Upholstery: | Fabric |
| Mechanism: | Frog |
| Tilt Angle: | 3-30° |
| Recline Lock: | Yes |
| Height Adjustment: | 8cm |
| Frame Material: | 1.2mm Metal |
| Gas Lift Class: | 80mm, Class 4 |
| Backrest Angle: | 90°-160° |
| Assembly Required?: | Yes |
| Maximum Supported Weight: | 160 kg |
| Maximum User Height: | 190 cm |
| Upper Backrest Width: | 54.5 cm |
| Distance Between Armrests: | 56 cm |
| Armrest Height from Floor: | Gas lift at minimum: 64-74 cm Gas lift at maximum: 72-82 cm |
| Lower Backrest Width: | 35 cm |
| Seat Dimensions (Width and Depth): | 54.5 x 55 cm |
| Backrest Height: | 84 cm |
| Adjustable Seat Height: | 47-55 cm |
| Seat Height from Floor: | 47-55 cm |
The Pichau Nova Signature chair is a unique and innovative product. It combines the gaming universe with the comfort of premium-quality fabric. Designed for users who value extreme comfort and seek a functional, elegant chair that blends perfectly into any environment. Whether for gaming enthusiasts or for those who prefer a more understated look, we created the Signature line for you — someone who has long been searching for a gaming chair with lasting durability and all the comfort of your home sofa.
Valuing durability just as much as beauty and comfort, we use fabric upholstery.
A premium-quality material that enhances user comfort even on hot days, while also delivering an innovative look.
NOVA SIGNATURE MARBLE features clean details and striking lines, combining comfort and beauty in a unique chair.
Long gaming sessions are guaranteed by the comfort of cold molded foam, produced without the use of heat, which reduces the amount of air escaping from the foam, making it incredibly durable and 50% denser than conventional foams.
The recline system of the NOVA SIGNATURE MARBLE allows you to use the chair in the most comfortable position for your spine during long hours of gaming or work.
The NOVA SIGNATURE MARBLE features a premium Frog mechanism, allowing you to lock the chair at the ideal tilt angle in addition to the standard height adjustment, providing greater freedom and comfort during use.
Enjoy enhanced ergonomics and comfort with the 4-way adjustment options of the 4D armrests.
Equipped with a Class 4 gas lift, the NOVA MARBLE supports up to 160kg delivering the experience of a firm, high-quality chair.