







Pichau Nova Signature Obsidian Gaming Chair, Molded Foam, 4D Armrests, Black
COLOR
Encosto | Assento | Almofada de suporte de cabeça | Pistão e capa de pistão | Base estrelada | Kit com 5 rodinhas | Kit para montagem | Manual
| Marca: | Pichau |
|---|---|
| Modelo: | PG-NVS-OB01 |
| Encosto: | Reclinável |
| Rodas (Material & Diametro): | PU, 60 mm |
| Espuma: | Moldada em cura fria |
| Densidade da espuma: | Assento: 50KG/M3 Encosto: 50KG/M3 |
| Descanso de braço: | 4D |
| Base: | Metal, 350 mm |
| Revestimento: | Tecido |
| Mecanismo: | Frog |
| Ângulo Reclinável: | 3-30° |
| Reclinação travada: | Sim |
| Ajuste de altura: | 8cm |
| Material do quadro: | 1.2mm metal |
| Classe de elevação de gás: | 80mm, classe 4 |
| Ângulo do encosto: | 90°-160° |
| Necessita montagem?: | Sim |
| Peso máximo suportado: | 160 kg |
| Altura máxima do usuário: | 190 cm |
| Largura do encosto superior: | 54.5 cm |
| Distância entre os descaços de braço: | 56 cm |
| Altura do braço em relação ao solo: | Pistão no mínimo: 64-74 cm Pistão no máximo: 72-82 cm |
| Largura do encosto inferior: | 35 cm |
| Medidas do assento (largura e profundidade): | 54.5 x 55 cm |
| Altura do encosto: | 84 cm |
| Altura ajustável do assento: | 47-55 cm |
| Altura entre o chão e o assento: | 47-55 cm |
The Pichau Nova Signature chair is a unique and innovative product. It combines the gaming universe with the comfort of premium-quality fabric. Designed for users who value extreme comfort and seek a functional, elegant chair that blends perfectly into any environment. Whether for gaming enthusiasts or for those who prefer a more understated look, we created the Signature line for you — someone who has long been searching for a gaming chair with lasting durability and all the comfort of your home sofa.
Valuing durability just as much as beauty and comfort, we use fabric upholstery.
A premium-quality material that enhances user comfort even on hot days, while also delivering an innovative look.
NOVA SIGNATURE OBSIDIAN features clean details and striking lines, combining comfort and beauty in a unique chair.
Long gaming sessions are guaranteed by the comfort of cold molded foam, produced without the use of heat, which reduces the amount of air escaping from the foam, making it incredibly durable and 50% denser than conventional foams.
The recline system of the NOVA SIGNATURE OBSIDIAN allows you to use the chair in the most comfortable position for your spine during long hours of gaming or work.
The NOVA SIGNATURE OBSIDIAN features a premium Frog mechanism, allowing you to lock the chair at the ideal tilt angle in addition to the standard height adjustment, providing greater freedom and comfort during use.
Enjoy enhanced ergonomics and comfort with the 4-way adjustment options of the 4D armrests.
Equipped with a Class 4 gas lift, the NOVA OBSIDIAN supports up to 160kg delivering the experience of a firm, high-quality chair.