







Pichau Omega S Gaming Chair, Molded Foam, 3D Armrests, Black and Red
COLOR
Use your fingers to rotate the 3D model.
Backrest | Seat | Headrest Pillow | Gas Lift and Gas Lift Cover | Star Base | Set of 5 Casters | Assembly Kit | Manual
| Brand: | Pichau |
|---|---|
| Model: | PG-OMG-BRS01 |
| Backrest: | Reclining |
| Wheel Material and Diameter: | PU, 60 mm |
| Foam Type: | Backrest: Molded Seat: Molded |
| Foam Density: | Backrest: 45 kg/m³ Seat: 45 kg/m³ |
| Armrests: | 3D |
| Base Material and Diameter: | Metal, 350 mm |
| Chair Material: | Fabric + PU |
| Mechanism: | Butterfly |
| Tilt Angle: | 90-180° |
| Recline Lock: | Yes |
| Frame Material: | Metal |
| Gas Lift Class: | Class 4 |
| Assembly Required?: | Yes |
| Maximum Supported Weight: | 160 kg |
| Maximum Recommended User Height: | 190 cm |
| Adjustable Seat Height: | 6 cm |
| Upper Backrest Width: | 62 cm |
| Distance Between Armrests: | 54.5 cm |
| Armrest Height from Floor: | Gas lift at minimum: 69-76 cm Gas lift at maximum: 75-82 cm |
| Lower Backrest Width: | 31.5 cm |
| Seat Width: | 58.5 cm |
| Internal Seat Width: | 40 cm |
| Backrest Height: | 84 cm |
| Seat Depth: | 50 cm |
| Chair Dimensions (H x W): | 132 – 138 x 66 cm |
BLACK AND RED
The Pichau Omega S Black and Red is a unique product. Its name was inspired by the “Omega Nebula,” a stellar formation known for its intense brightness and incredible colors.
BLACK AND RED
The Pichau Omega S Black and Red is a unique product. Its name was inspired by the “Omega Nebula,” a stellar formation known for its intense brightness and incredible colors.
The Pichau Omega S is a unique product, its name inspired by the “Omega Nebula,” a stellar formation known for its intense brightness and incredible colors.
Its seat uses cold molded foam, the frame is entirely made of metal, and it also features a highly durable gas lift along with a premium adjustment mechanism, all designed to keep you comfortable whether you spend hours gaming or working.
No matter how long your journey is or how difficult your path may be, the Omega S will be there with you.
MECHANISM AND COMFORT
Long gaming sessions are guaranteed by the comfort of the cold molded foam, produced without the use of heat, reducing the amount of air that escapes from the foam, making it highly durable and 50% denser than conventional foams. In addition, it features suede upholstery and impeccable finishing touches.
The recline system of the Omega S Black and Red allows you to use the chair in the most comfortable position for your spine during long hours of gaming or work.
The Omega S Black and Red features a Frog mechanism, allowing you to lock the chair at the ideal tilt angle, providing greater freedom and comfort for the user.
Enjoy enhanced ergonomics and comfort with the 3-way adjustment options of the 3D armrests.
Equipped with a Class 4 gas lift, the Omega S Black and Red supports up to 160kg delivering the experience of a firm, high-quality chair.
WARRANTY
1 Year
FOAM DENSITY
Backrest: 45kg/m³
Seat: 45kg/m³
WHEEL MATERIAL AND DIAMETER
PU, 60mm
FRAME MATERIAL
Metal