







Pichau Omega S Gaming Chair, Molded Foam, 3D Armrests, Blue and Cream
COLOR
Use your fingers to rotate the 3D model.
Backrest | Seat | Headrest Pillow | Gas Lift and Gas Lift Cover | Star Base | Set of 5 Casters | Assembly Kit | Manual
| Brand: | Pichau |
|---|---|
| Model: | PCH-OMGS-BWT |
| Backrest: | Reclining |
| Wheel Material and Diameter: | PU, 60mm |
| Foam Type: | Backrest: Molded Seat: Molded |
| Foam Density: | Backrest: 45 kg/m³ Seat: 45 kg/m³ |
| Armrests: | 3D |
| Base Material and Diameter: | Metal, 350MM |
| Chair Material: | Suede |
| Mechanism: | Frog |
| Tilt Angle: | 90-180° |
| Recline Lock: | Yes |
| Frame Material: | Metal |
| Gas Lift Class: | Class 4 |
| Assembly Required?: | Yes |
| Maximum Supported Weight: | 140 kg |
| Maximum Recommended User Height: | 190 cm |
| Adjustable Seat Height: | 6cm |
| Upper Backrest Width: | 62 cm |
| Distance Between Armrests: | 54.5 cm |
| Armrest Height from Floor: | Gas lift at minimum: 69-76 cm Gas lift at maximum: 75-82 cm |
| Lower Backrest Width: | 31.5 cm |
| Seat Width: | 58.5 cm |
| Internal Seat Width: | 40 cm |
| Backrest Height: | 84 cm |
| Seat Depth: | 50 cm |
| Chair Dimensions (H x W): | 132 – 138 x 66 cm |
| Package Contents: | 1 x Chair (Assembly Required) 1 x Tool and Screw Kit 1 x Assembly Manual |
BLUE AND CREAM
The Pichau Omega S Blue and Cream is a unique product. Its name was inspired by the “Omega Nebula,” a stellar formation known for its intense brightness and incredible colors.
BLUE AND CREAM
The Pichau Omega S Blue and Cream is a unique product. Its name was inspired by the “Omega Nebula,” a stellar formation known for its intense brightness and incredible colors.
With the purpose of creating special products and delivering a unique experience, Pichau Design Lab was born.
The Pichau Omega S Blue and Cream Gaming Chair features a 45kg/m³ molded foam seat, a full metal frame, and also uses a highly durable gas lift along with an excellent adjustment mechanism.
Everything is designed to keep you comfortable whether you spend hours gaming or working. No matter how long your journey is or how difficult your path may be, the Omega S will be there with you.
MECHANISM AND COMFORT
Long gaming sessions are guaranteed by the comfort of the molded foam seat and backrest.
The recline system of the Omega S Blue and Cream allows you to use the chair in the most comfortable position for your spine during long hours of gaming or work.
The Omega S Blue and Cream features a Frog mechanism, allowing you to lock the chair at the ideal tilt angle, providing greater freedom and comfort for the user.
Enjoy enhanced ergonomics and comfort with the 3-way adjustment options of the 3D armrests.
Equipped with a Class 4 gas lift, the Omega S Blue and Cream supports up to 140kg delivering the experience of a firm, high-quality chair.
WARRANTY
1 Year
FOAM DENSITY
Backrest: 45kg/m³
Seat: 45kg/m³
WHEEL MATERIAL AND DIAMETER
PU, 60mm
FRAME MATERIAL
Metal